Østre Stationsvej i fremtiden
Letbanen skal køre på Østre Stationsvej fra 2021, men allerede nu er arbejdet med at gøre vejen klar til letbanen i fuld gang. Her er de væsentligste karakteristika og forandringer, som letbanen betyder for Østre Stationsvej:
- På Østre Stationsvej kører letbanen syd for vejbanerne, lige ved siden af Kongens Have og foran Odense Banegård Center.
- Der er cykelsti og fortov i begge sider af vejen.
- Der er mulighed for udkørsel fra Hans Tausensgade, hvor der bliver en lysreguleret overgang (1).
- Der er letbanestop ved Odense Banegård Center, hvor der er nem omstigning til bus og tog (2).
- Biler i begge retninger og busser i østlig retning kører ad Adamsgade nord om Odense Banegård Center (3).
- Busser i vestlig retning kører på Østre Stationsvej (4).
- Brugere af p-plads bag ved Fyens Stiftstidende skal køre ind og ud fra den østlige side af østre Stationsvej (4).
- Der er masser af cykelparkering i Adamsgade, hvor der også er mulighed for at afsætte passagerer og varer (5).
- Krydset ved Hans Mulesgade og Thomas B. Thriges Gade er ombygget, og der er en ny cykelsti op mod Skibshuskvarteret langs Thomas B. Thriges Gade (6).
- Ved banegårdsområdet er der en helt ny flisebelægning, der giver en særlig identitet til området (7).
Zoom ind på kortet nedenfor for at se detaljer - eller klik her og få en større visning.