736.000 påstigere i november 2025. Det er ny passagerrekord i Odense Letbane.
Tallet er en forbedring på 34.000 påstigere i forhold til den hidtidige rekord, der blev sat for blot to måneder siden – 702.000 i september 2025.
”Vi har set markant vækst i passagertallene hen over efteråret og har alene de sidste tre måneder haft mere end 2,1 mio. påstigere. Det er virkelig opløftende, at vi stadig oplever øget tilstrømning, og det bekræfter billedet af de mange fyldte tog, som vi ser dagen igennem,” siger Dan Ravn, adm. direktør ved Odense Letbane.
Julen øger passagertal
”November og september er de to af årets måneder med flest passagerer. Dét har været billedet de tre tidligere driftsår – og det samme ser vi nu, hvor begge måneder har haft over 700.000 påstigere. I november er de begyndende juleaktiviteter med julefrokoster, julemarkeder og Black Friday med til at booste passagertallet,” siger Dan Ravn.
I årets første 11 måneder har letbanen i alt haft knap 6,8 mio. påstigere – en fremgang på 6,7 procent (428.000 påstigere) sammenlignet med 2024.
.....
Foto: Nicolai Brix