7.961 solgte QR-billetter.
Aldrig har SÅ mange købt letbanens særlige mobilbilletter på en enkelt dag – som tilfældet var søndag den 28. september, hvor HCA Marathon blev afviklet for 25. gang.
Letbanen havde flere togsæt på skinnerne end på normale søndage – og de var tæt pakkede dagen igennem. Tilmed i en grad, så det i enkelte tilfælde var nødvendigt at efterlade passagerer, som så måtte afvente næste afgang.
HCA Marathon-deltagere på Højstrupvej
Også letbanens Park + Ride-anlæg i Hjallese var stort set fyldt det meste af søndagen.
Fra morgenstunden ankom en lind strøm af løbetøjsklædte bilister, som benyttede muligheden for nem parkering ved motorvejen - og derfra videre med letbanen til startområdet ved Idrætsparken.
Park + Ride ved motorvejen i Hjallese - stort set fyldt under HCA Marathon
To rekorder på tre uger
Det er anden gang på blot tre uger, at QR-salget sætter ”all time”-rekord.
Det næsthøjeste salg skete fredag den 12. september, hvor SDU afholdt studiestartsfest for tusindvis at studerende. Også Generator Festival den 5. september sniger sig med på top-5.
Top-5 over QR-billetsalg:
1 - 7.961 billetter. HCA Marathon, 28. sept. 2025
2 - 7.753 billetter. Semesterstartsfest SDU, 12. sept. 2025
3 - 7.202 billetter. Julefrokost-fredag, 29. nov. 2024
4 - 7.152 billetter. OB fejrer oprykning, 23. maj 2025
5 - 6.993 billetter. Generator Festival, 5. sept. 2025
QR-billetterne udgør kun en vis andel af det samlede billetsalg på dagen. Data for det totale antal påstigere på dagen kan ikke opgøres med samme præcision.
HCA Marathon-deltagere på Rugårdsvej kort efter start